Ortodonta Warszawa Praga Południe
Leczenie ortodontyczne ma na celu wyeliminowanie wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych. Podczas pierwszej wizyty ortodonta stwierdza, czy faktycznie są wskazania do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, oraz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, aby zapoznać się z oczekiwaniami pacjenta. W procesie przygotowującym do leczenia ortodontycznego niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań:
- aktualny pantomogram i cefalometria (badania radiologiczne)
- wykonanie skanu wewnątrzustnego do modelu 3D szczęki i żuchwy
- wykonanie fotograficznych zdjęć wewnątrzustnych, które są dołączone do elektronicznej dokumentacji pacjenta
Aby móc rozpocząć leczenie ortodontyczne, zęby muszą być odpowiednio przygotowane - wyleczone oraz świeżo wyczyszczone z kamienia i osadu.
Jakie aparaty ortodontyczne wykorzystujemy?
W naszym gabinecie pacjenci mają możliwość wyboru pomiędzy leczeniem aparatami stałymi w systemie Damona, bądź leczeniem nakładkowym w systemie Invisalign. W trakcie pierwszej wizyty ortodonta jest w stanie określić, który aparat da lepsze efekty przy danej wadzie zgryzu, oraz jaki będzie orientacyjny czas leczenia.
Aparaty stałe w systemie Damona są aparatami samoligaturującymi, co oznacza, że na zamki aparatu nie zakłada się ligatur - kolorowych gumek, które kiedyś były nieodłączną częścią aparatu. Sprzyja to lepszemu utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej. Dodatkowo aparaty samoligaturujące zwiększają komfort pacjenta, gdyż leczenie nimi generuje dużo mniejsze dolegliwości bólowe. Jednak największą zaletą aparatów w systemie Damona jest fakt, że dzięki ich wykorzystaniu można uniknąć ektrakcji zdrowych zębów, czego często nie dawało się uniknąć przy leczeniu klasycznymi aparatami stałymi.
Invisalign to mniej widoczna na zębach alternatywa dla aparatu stałego. W tej metodzie zęby prostuje się poprzez użycie indywidualnie zaprojektowanych, przezroczystych nakładek (alignerów), a na niektóre zęby naklejone są drobne elementy kompozytu w kolorze zęba, które wspomagają prawidłowe przesuwanie się zębów. Nakładki można zdejmować, więc nie ma większych ograniczeń co do produktów, które można jeść i pić. Nie utrudniają prawidłowej higieny jamy ustnej - zęby można zarówno szczotkować i nitkować, jak bez aparatu. W odróżnieniu od klasycznych stałych aparatów, alignery nie mają żadnych zamków ani drutów. Każdy zestaw nakładek nosi się przez około 9 - 10 dni i wymienia się je na nowe, aż do uzyskania pożądanego ustawienia zębów. Plan leczenia metodą Invisalign jest przygotowywany komputerowo przez ortodontę wraz z technikami Invisalign na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta.Dzięki temu Pacjent już w momencie przedstawienia planu leczenia może zobaczyć wizualizację, jakie efekty przyniesie leczenie.
Przebieg leczenia ortodontycznego – etapy i czas trwania
Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się od diagnozy – ortodonta w Warszawie na Pradze-Południe wykonuje zdjęcia RTG, skany 3D i analizuje wadę zgryzu. Następnie przygotowywany jest indywidualny plan leczenia, uwzględniający rodzaj aparatu i orientacyjny czas trwania terapii.
Po założeniu aparatu (stałego lub nakładkowego) rozpoczyna się aktywna faza leczenia, polegająca na regularnych wizytach kontrolnych i modyfikacjach ustawień. Po osiągnięciu zamierzonego efektu następuje zdjęcie aparatu i wdrożenie retencji – etapu utrwalającego wyniki leczenia. Wpływ na długość leczenia mają: złożoność wady, wiek pacjenta, współpraca z ortodontą i dbałość o higienę.
Rola higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego
Aparaty ortodontyczne zwiększają ryzyko próchnicy, stanów zapalnych i odwapnień. Dlatego konieczna jest wzmożona higiena jamy ustnej. Zęby należy szczotkować po każdym posiłku, używając szczoteczek ortodontycznych i nici dentystycznych, a także regularnie korzystać z irygatorów i płukanek o działaniu przeciwbakteryjnym.
W przypadku aparatów nakładkowych higiena jest prostsza, ale również wymaga systematyczności – zęby i nakładki muszą być dokładnie czyszczone, by uniknąć rozwoju bakterii i osadów.