Protetyka
Protetyka daje możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu i przywrócenie prawidłowych funkcji narządu żucia, bądź wzmocnienie mocno zniszczonych zębów. Dzięki niej, osoby borykające się ze zniszczonymi zębami lub ich brakiem, mogą cieszyć się pięknym uśmiechem. Nowoczesne rozwiązania, pozwalają na indywidualne podejście do każdego pacjenta i dobór najlepszej metody.
Uzupełnienia protetyczne możemy podzielić na stałe oraz ruchome.
Ruchome uzupełnienia protetyczne to nic innego jak różnego rodzaju protezy. W zależności od warunków zgryzowych i ilości zębów, które pozostają w jamie ustnej, możemy zaproponować pacjentom wykonanie protezy szkieletowej, akrylowej lub acronowej. Pierwszym krokiem zawsze jest odbycie konsultacji u stomatologa protetyka, który doradzi najbardziej komfortowe rozwiązanie dostosowane do istniejących warunków zgryzowych.
Do stałych uzupełnień protetycznych zaliczamy korony, wkłady koronowo-korzeniowe, licówki oraz mosty.
Wkład koronowo-korzeniowy jest stałym uzupełnieniem protetycznym wykonywanym na zębach wyleczonych kanałowo, w których doszło do całkowitego lub prawie całkowitego uszkodzenia twardych tkanek korony. Wkłady te mają formę sztyftu, który wzmacnia zarówno część korzeniową jak i koronową zęba, i na którym mocuje się koronę protetyczną. Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane ze stopu metali, bądź włókna szklanego.
Korona porcelanowa to stała odbudowa zęba wykonana w laboratorium protetycznym z porcelany. Podbudowa korony może być wykonana z metalu, lub z materiału ceramicznego - to drugie rozwiązanie polecane jest do wykonania odbudowy w odcinku przednim, gdyż korona pełnoceramiczna odbija światło w prawie takim samym stopniu jak własny ząb, co daje bardzo naturalny i estetyczny efekt.
Most protetyczny to uzupełnienie protetyczne umożliwiające wypełnienie braku zębowego w łuku szczęki bądź żuchwy. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach), połączonych z przęsłem lub przęsłami (są to sztuczne zęby zastępujące brakujące uzębienie).
Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest całkowite oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on zacementowany, co sprawia, że jest to niestety metoda dość inwazyjna.